Maaseudun vanhat rakennukset ovat kauniita. Riihet, ladot ja autiotalot ovat vuosikymmenien aikana jääneet kayttämättömiksi. Osa ladoista toimii jonkunlaisina varastoina. Toisiin on jäänyt vanhat tavarat kuin aikakapseliin. Heinäseipäät, maatilan työkalut tai vanhat autot. Siellä ne odottavat uutta tulemista, jota ei koskaan tule. Ne romahtavat ladon mukana, kun on sen aika.
Harmaat hirret kestävät yllättävän hyvin aikaa. Sellaiset rakennukset, joiden katto on pellitetty, kestävät paremmin. Ei minullakaan ole mitään viisastenkiveä, miten niitä voisi hyödyntää. Säälittää vaan kun ne seisovat hylättyinä peltojen ja metsien laidoilla.
Niiden rakentamiseen on käytetty tunti jos toinenkin. Ne olivat tuiki tarpeellisia vuosikymmeniä. Heinät säilyivät talven yli kuivina. Nyt pitää olla muovit ja kemikaalit paalien ympärillä. Hevosille kai pitää olla nykyisinkin kuivaa heinää.
Vanha lato on viimein romahtanut.
Panoraamakuva pelloista. Tässäkin kuvassa keskellä seisoo asumaton talo.
![]() |
Maaseutu tyhjenee |
Kiva kun olet ottanut ladot ja maaseudun aiheeksi. Mun mielestä latojen harmaa seinä on just sitä oikeaa harmaata ja se näyttää niin kauniilta kuvissasi. Onhan nyt ollut muodissa tehä kaikenlaista kaunista heinäseipäistä ja harmaista laudoista, mielestäni sen muodin ei tarttis mennäkkään pois. Hyvää kevään jatkoa !
VastaaPoistaÄskeisen kommentin lähetti puutarhurintytär (:
VastaaPoista