Translate

maanantai 10. heinäkuuta 2017

Jättitatar

Jättitatar on yksi ns. vieraslajeista, joita yritetään hävittää.  Pihoilla se on kasvi, jolla voi nopeasti saada ison, peittävän ja uhkean pensaan.  Se on vaatimaton kasvupaikan suhteen.  Kesässä se kasvaa parimetriseksi.

Se leviää nopeasti, jos sen antaa levitä.  Trimmerillä ja ruohonleikkurilla se pysyy kurissa.  Pieniin pihoihin sitä ei kannata istuttaa.  Maaseutumaisen mökin pihalla se on omiaan.


Pensas leikataan syksyllä matalaksi, keväällä se lähtee innokkaasti kasvuun.  Syysväri sillä on ihan hieno.  Meillä ne kasvavat paikoissa, jossa ei ole paljonkaan multaa, vaan karkeaa metsämaata.  


 Emme ole yrittäneet pensaita hävittää, joten en tiedä kuinka sitkeä se on.  Voisin kuvitella, että aika sitkeä.  Helpot kasvit ovat pelastus puutarhalle, jota ei aina ehdi hoitaa tai viitsi hoitaa.  Rehevänä ne kasvavat ilman hoitoa.

Tamäkin on varmaan joku tatarheimoon kuuluva.  Se kukkii  vähän myöhemmin ja on yhtä helppo kasvi.



4 kommenttia:

  1. Ei se jättitatar ole yhtään hassumman näköinen. Tärkeää varmaankin on pitää se kurissa eikä antaa levitä.

    VastaaPoista
  2. Ainakin japanintatar julistettiin v. 2017 haitalliseksi vieraslajiksi, jonka istuttaminen, kasvattaminen, hallussapito ja levittäminen ovat rangaistavia tekoja. Eli ilmeisesti tulee sakkoa ja käsky hävittää kasvi kokonaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tosiasiassa en tiedä ihan varmasti, mikä tatar on kyseessä. Se on kuulemma ollut 100 vuotiaan talon pihassa aina. Ja monen muun vanhan talon, mikä vielä siellä seudulla on pystyssä.

      Poista
  3. Meillä oli vuosikausia mökillä jättipalsami ja rohtoraunioyrtti nätisti kukkapenkeissä paikallaan, kunnes sitten päättivät alkaa levitä. Nyt jättipalsami on nujerrettu ja rohtoraunioyrttikin aisoissa. Suuri apu tuli vuohenputkesta, joka tuottaa juurissaan entsyymejä, jotka estävät muita kasveja kasvamasta. Nuo tatar-kasvit tuntuu olevan vaikeita tunnistaa. Seuraavaksi alan tuhota sitä sellaista sinistä kukkaa, joka myös on ns. vanhojen pihojen kasvi. Se on myös levinnyt luonnonkukkien alueille, ja haluan siitä eroon kokonaan.

    VastaaPoista

Kirjoita mielesi liikkeistä ja kommentoi kirjoituksiani.

Uusi lumi vanhan surma

  Uutta lunta tuli vanhan päälle.  Ei sitä täällä länsirannikolla ollut, kuin 3 cm.  On taas niin talvisen näköistä.  Kieltämättä kaunis val...