Pieni kasvihuoneeni rivitalon takapihalla on toiminut nykyisin lähinnä puutarhavajana. Haluaisin sen taas käyttöön ja olenkin tehnyt suunnitelmia sen suhteen. Olen pohtinut: Mitä kannattaa istuttaa hyvin pieneen, lämmittämättömään kasvihuoneeseen? Pitää varmasti tyytyä muutamaan helppoon kasviin.
Tomaattia yleensä suositellaan ja yrttejä. Eivät nekään selviä pitkiä aikoja kastelematta. Eikä niitä kannata kovin aikaisin istuttaa. Suomen kesä on niin arvaamaton. Hallaa voi olla ja tulla mihin aikaan kesästä vain. Yhtenä kesänä minun kesäkurpitsantaimeni halla vei viikkoa ennen juhannusta. Se oli silti laiskuutta. En viitsinyt peitellä.
Säkkiä koitin ensimmäisenä vuotena. Aloitin kurkulla ja tomaatilla. En ollut siihen tyytyväinen. Tai en osannut toimia oikein. Minulla ei ollut varsinaista kasteluallasta. Parempiin tuloksiin olen päässyt, kun tyhjennän valmiiksi lannoitetun mullaan astiaan. Avomaallakin tomaatit kasvavat siiinä paremmin. Taimet ostan aina valmiina.
Pensastomaatit ovat ehkä parempi kasvatettava, kuin korkeaksi kasvavat. Tässä linkissä mainostetaa esim. Ace55 merkkistä pensastomaattia.
https://helppopuutarha.com/pensastomaatti-lajikkeet-ja-kasvatus/ Saapa nähdä miten näillä konsteilla onnistun. Minulle kaikkein vaikein ongelma on kasteleminen, kun pitäisi olla aikoja välillä mökillä.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti