Voi pyöräillä kaupunkiin asioille ja ihailla puistojen kukkaistutuksia. Ammattitaitoiset puutarhurit rakentavat upeita istutuksia ja hoitavat niitä taidolla. Niistä voi ottaa ideoita tai oppia jos haluaa. Porin vanhat hienot penkit ovat taas hienosti kunnostettuja.
Poutapäivänä voi kävellä pitkiä lenkkejä ja katsella vihattuja lupiinipeltoja. Niiden sitkeyden saaminen puutarhakasveihin olisi hienoa. Ilman mitään hoitoa ne kukoistavat ja levittäytyvät isoille aloille.
Autolenkillä voi pysähtyä johonkin avoinna olevaan näyttelyyn vaikka ei niin kiinnostaisikaan. Ihmiset innostuvat eri asioista.
Poutapäivänä voi pestä pieniä mattoja terassilla ja kuivattaa ne auringonpaisteessa, joka vihdoin ilmestyi koko päiväksi.
Tai paistaa lähijärvestä ongitut ahvenet iltapalaksi.
Ehkä huomenna menen maauimalaan uiskentelemaan. Suunnitelmia kehittyy mielessä mitä pitäisi ehtiä tekemään poutapäivänä.
Näitä poutapäiviä ei ole liiaksi tänä kesänä ollut. Niistä pitäisi osata nauttia. Mielessä silti pyörii ajatus, kunhan ei vaan lämpimämpää tule, tämä riittäisi ihan hyvin.
Kommentit
Lähetä kommentti
Kirjoita mielesi liikkeistä ja kommentoi kirjoituksiani.